Konspekt lekcji języka angielskiego 1 | Konspekt lekcji języka angielskiego 2 | Konspekt lekcji języka angielskiego 3


KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

 

 

Prowadzący:            mgr Monika Gołębiowska

Temat lekcji:            Typowe i nietypowe zawody.

Klasa:             3F

Podręcznik:            Matura Success

Poziom:            Pre-intermediate

Pomoce:            Tablica, podręcznik, płyta CD, odtwarzacz CD, przygotowane kartki ze

słownictwem.

Metody:            The eclectic method.

Techniki:            Reading comprehension questions, word trees, conversation practice.

Formy pracy:            Lockstep (the whole class), group work, pair work.

Interakcje:            T-C (nauczyciel – klasa)

                        T-S ( nauczyciel – uczeń)

                        S-S (uczeń – uczeń)

Czas:               45 minut

 

Cele lekcji:

  1. Zapoznanie uczniów ze słownictwem związanym z różnymi zawodami.
  2. Pod koniec lekcji każdy uczeń powinien na podstawie podanych informacji powiedzieć, jaki zawód chciałby wykonywać i dlaczego (np. A: Which job would you  like to do? B: I’d like to work as a doctor because I like helping sick people.) oraz powiedzieć, jakiego zawodu nie chciałby wykonywać i dlaczego (np. I wouldn’t like to work as a pilot because I don’t like travelling a lot.)
  3. Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem i odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu o planach zawodowych postaci.
  4. Ćwiczenie umiejętności opisywania zdjęcia (zadanie maturalne).

 

 

Etapy lekcji:

 

I. Etap – warm up

            Powtórka poprzedniej lekcji. Po przywitaniu nauczyciel chodząc po klasie zadaje uczniom pytania w j. angielskim, mające na celu przypomnienie wiadomości z ostatnich lekcji: „Jak się czujecie dzisiaj?”, „Śpiący? Zmęczeni?”, Jaki jest dzisiaj dzień tygodnia? Poniedziałek? Wtorek?” „Jaką mamy dzisiaj datę?” „Kiedy się urodziłeś?” itp.

 

II. Czynności organizacyjne.

Zapisanie tematu i numeru lekcji na tablicy oraz w dzienniku,  sprawdzenie listy obecności, przepytanie ucznia (podanie uzyskanej przez niego oceny z uzasadnieniem).

 

III. Etap – introduction (lead-in)

 

Wprowadzenie nowego materiału za pomocą tzw. „burzy mózgów.” Nauczyciel rysuje na tablicy  dwa tzw. ‘word trees’ (słowa drzewa), a następnie korzystając z wiedzy uczniów wypisuje na nich nazwy typowych  oraz nietypowych zawodów.

 

 

 IV. Etap – presentation

Nauczyciel dzieli klasę na grupy czteroosobowe. Każda grupa otrzymuje karteczki ze zwrotami związanymi z zawodem lekarza, pielęgniarki, nauczyciela, fryzjerki, policjanta, kelnera oraz mechanika samochodowego. Zadaniem uczniów jest przyporządkowanie zwrotów do właściwych zawodów. W tym celu nauczyciel rysuje tabele na tablicy. Jeśli pojawią się nowe zwroty, nauczyciel wyjaśnia ich znaczenie.

 

 

V. Etap – practice

Nauczyciel sprawdza ćwiczenie prosząc uczniów o odpowiedzi na jego pytanie według zapisanego wzoru na tablicy: A police officer makes an arrest.

 

VI. Etap – pre-listening

 

Nauczyciel pyta poszczególnych uczniów na podstawie podanych informacji z  poprzedniego ćwiczenia, jaki zawód chcieliby wykonywać, a jakiego nie i dlaczego (np. A: Which job would you like to have? B: I’d like to work as a doctor because I like helping sick people;

 I wouldn’t like to work as a nurse because I don’t like giving injections..)

 

VII. Etap – listening

Nauczyciel puszcza płytę CD, na której 5 osób opowiada o swoich zawodach. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie nazw tych zawodów.

 

VIII. Etap – post-listening

Nauczyciel sprawdza ćwiczenie prosząc uczniów o podanie nazw zawodów.

 

IX. Etap – pre-reading

 

Nauczyciel prosi uczniów o otwarcie książki na stronie 70. Uczniowie mają zgadnąć zawody osób na zdjęciach.

 

X. Etap – reading practice

            Ćwiczenie czytania ze zrozumieniem. Nauczyciel daje uczniom czas na szybkie przeczytanie tekstu dotyczącego zawodów. Międzyczasie nauczyciel wypisuje nowe słownictwo na tablicy. Po przeczytaniu nauczyciel wyjaśnia nowe słownictwo, a następnie zadaje pytania uczniom dotyczące tekstu.

 

XI. Etap – setting homework

            Nauczyciel zadaje zadanie domowe. Zadaniem uczniów jest wykonanie ćwiczenia 8 ze strony 71 związanego z przeczytanym tekstem..