Konspekt lekcji języka angielskiego 1 | Konspekt lekcji języka angielskiego 2 | Konspekt lekcji języka angielskiego 3


KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

 

 

Prowadzący:            mgr Monika Gołębiowska

Temat lekcji:            Komunikacja językowa: powitania i pożegnania.

Klasa:             1B

Podręcznik:            Enterprise 2

Poziom:            Elementary

Pomoce:            Tablica, podręcznik, płyta CD, odtwarzacz CD, wolna przestrzeń w sali

lekcyjnej.

Metody:            The audio-lingual method, the eclectic method.

Techniki:            Repetition drill, dialogue memorization.

Formy pracy:            Lockstep (the whole class), pair work.

Interakcje:            T-C (nauczyciel – klasa)

                        T-S ( nauczyciel – uczeń)

                        S-S (uczeń – uczeń)

Czas:               45 minut

 

Cele lekcji:

  1. Zapoznanie uczniów ze zwrotami używanymi przez Anglików przy powitaniu i pożegnaniu.
  2. Umiejętność stosowania formalnych i nieformalnych zwrotów i wyrażeń podczas rozmowy w zależności od sytuacji.
  3. Pod koniec lekcji każdy uczeń powinien umieć przeprowadzić krótki dialog: przywitać się, zapytać o zdrowie swojego rozmówcę, zakończyć rozmowę oraz pożegnać się.

 

 

Etapy lekcji:

 

I. Etap – warm up

            Powtórka poprzedniej lekcji. Po przywitaniu nauczyciel chodząc po klasie zadaje uczniom pytania w j. angielskim: „Jak masz na imię?”, „Jak masz na nazwisko?”, „Skąd jesteś?”, „Ile masz lat?” itp.

 

II. Czynności organizacyjne.

Zapisanie tematu i numeru lekcji na tablicy oraz w dzienniku,  sprawdzenie listy obecności, przepytanie ucznia (podanie uzyskanej przez niego oceny z uzasadnieniem).

 

III. Etap – presentation (lead-in)

            Wprowadzenie nowego materiału za pomocą tzw. „burzy mózgów.” Nauczyciel korzystając z wiedzy uczniów wypisuje na tablicy zwroty używane przy powitaniu, zapytaniu o zdrowie, pożegnaniu i zakończeniu rozmowy. Następnie uczniowie pod kontrolą nauczyciela dokonują ich podziału na zwroty formalne i nieformalne.

 

IV. Etap – presentation

            Prezentacja przykładowego dialogu. Nauczyciel zapisuje przykładowy dialog nieformalny odwołując się do wiedzy uczniów. Nauczyciel dwukrotnie czyta na głos dialog z odpowiednią intonacją.

 

V. Etap – practice

            Ćwiczenie dialogu.

ð     Nauczyciel czyta poszczególne kwestie wypowiadane przez osoby A i B.  

      Uczniowie powtarzają zdania za nauczycielem próbując naśladować akcent oraz 

      odpowiednią intonację.

ð     Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy: chłopców i dziewczęta. Uczniowie czytają  

      dialog na głos z podziałem na role (chłopcy – osoba A; dziewczęta – osoba B).

ð     Uczniowie czytają dialogi w parach próbując zapamiętać swoje kwestie.

 

VI. Etap – production

            Uczniowie samodzielnie przeprowadzają rozmowy z innymi uczniami. Nauczyciel wykorzystuje wolną przestrzeń w sali lekcyjnej i prosi uczniów o wyjście z ławek Zadaniem uczniów jest wyobrażenie sobie, iż znajdują się na ulicy, na której spotykają swoich znajomych. Podchodząc do napotkanych osób przeprowadzają krótkie rozmowy wzorując się na modelowym dialogu z lekcji. Nauczyciel monitoruje ich pracę. Na znak nauczyciela uczniowie kończą odgrywanie scenek i udają się do swoich ławek.

 

VII. Etap – pre-listening

            Nauczyciel prosi uczniów o otwarcie podręczników na stronie 10. Uczniowie mają   zastanowić się nad wyborem poprawnych odpowiedzi A lub B w ćwiczeniu 27.

Np. ”Hello, John”               A) Fine, thanks.                B) Hi!

 

VIII. Etap – listening

Nauczyciel puszcza płytę CD. Uczniowie słuchając sprawdzają swoje odpowiedzi lub zaznaczają poprawne odpowiedzi, jeśli nic wcześniej nie zaznaczyli.

 

IX. Etap – post-listening

            Nauczyciel sprawdza ćwiczenie prosząc uczniów o przeczytanie krótkich dialogów.

 

X. Etap – production

Uczniowie próbują ułożyć swoje dialogi na podstawie ćwiczenia 27. Nauczyciel wybiera dwie pary uczniów do zaprezentowania swoich dialogów.

 

XI. Etap – setting homework

            Nauczyciel zadaje zadanie domowe. Zadaniem uczniów jest przygotowanie pisemne dialogu formalnego zawierającego zwroty i wyrażenia używane przy powitaniu, pytaniu o zdrowie oraz pożegnaniu.